Ład przestrzenny w działaniach organów gmin

Podstawowa zasada występująca w systemie gospodarki przestrzennej, czyli wymóg kształtowania i ochrony ładu przestrzennego, bywa w praktyce rozumiana na różne sposoby. Z uwagi na swój nader ogólny charakter zbyt często bywa pomijana.

Uzasadnieniem powyższego jest brak możliwości, z perspektywy formalnoprawnej, konkretyzacji, czym jest ład przestrzenny. Taki punkt widzenia należy jednak uznać za rażąco błędny.

Kwestia definicji

Przedmiotem analiz na łamach ?Przeglądu Komunalnego? był wymóg uwzględniania w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zasad kształtowania i ochrony ładu przestrzennego. Wskazywano, czym one konkretnie w niniejszym ujęciu powinny być, zwłaszcza że nie można ich traktować jako np. wymogu powielenia zawartych w planie ograniczeń zabudowy. Ład przestrzenny musi być jednak rozumiany szerzej, w kontekście ograniczenia możliwości zagospodarowania danego terenu poprzez plan. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (wyrok z 31 maja 2011 r., sygn. akt II SA/Kr 85/11, Legalis) uznał, że jednym z czynników, jaki należy uwzględniać przy analizie zasady zrównoważonego rozwoju w konkretnym stanie faktycznym, jest ład przestrzenny, traktowany przez ustawodawcę w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jako szczególna zasada planowania przestrzennego. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie definicji l...