Porozumienie Paryskie podpisało podczas konferencji COP21 aż 195 państw ? niemal wszystkie kraje świata. To pierwsza w historii umowa klimatyczna o tak dużym zasięgu i ambitnym celu. Zakłada zatrzymanie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2°C, a nawet zahamowanie go na poziomie 1,5°C, co pozwoliłoby znacznie ograniczyć skutki zmiany klimatu. Porozumienie weszło w życie rekordowo szybko i w połowie 2018 r. zostało już ratyfikowane przez 177 państw, odpowiedzialnych wspólnie za ponad 88% światowych emisji. To oznacza, że wszystkie te kraje zobowiązały się formalnie realizować uzgodnienia z Paryża od 2020 r. aż do osiągnięcia założonych celów.

W planie działań przyjęto, że do 2050 r. UE powinna zmniejszyć emisje do 80% poniżej poziomu z 1990 r. poprzez same redukcje krajowe, przy czym wszystkie państwa, będące stronami Porozumienia, przyjęły i przedstawiły na forum międzynarodowym swoje cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Pokazano także, w jaki sposób główne sektory odpowiedzialne za emisję w Europie, czyli sektory wytwarzania energii, przemysł, transport, budownictwo oraz rolnictwo, mogą przyczynić się do sprawnego przejścia jak najmniej kosztowną drogą do gospodarki niskoemisyjnej.

Polska wspólnie z pozostałymi państwami członkowskimi zobowiązała się do zmniejszenia emisji o 40% do 2030 roku w porównaniu z rokiem 1990.
Czy to zagraża rozwojowi naszego kraju? Wdrażanie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego 3...