Lasy na gruntach porolnych

Lasy na gruntach porolnych stanowią ok. 30% ogólnej powierzchni lasów w Polsce ? szacuje się, że ich powierzchnia może wynosić ok. 3 mln ha. Są to głównie tereny tzw. ziem odzyskanych, czyli tereny północnej i zachodniej części kraju.

Na terenie Polski do połowy XIX w. w wyniku procesów cywilizacyjnych i ekspansji człowieka bardzo szybko zmniejszała się powierzchnia lasów. Był to trend ogólnoeuropejski, ponieważ tereny leśne były zamieniane przede wszystkim na grunty rolne, a drewno wykorzystywane w przemyśle jako źródło energii. Mimo iż wprowadzono obowiązek odnawiania lasu w miejscu jego wycięcia, to dotyczyło to głównie lasów, które dzisiaj nazwalibyśmy państwowymi. Pierwsza połowa XX w. również spowodowała duże straty w naszych lasach. W czasie I i II wojny światowej rabunkowa gospodarka okupantów oraz zniszczenia wojenne spowodowały ogromne zniszczenia i wylesienia. Po II wojnie lesistość Polski wynosiła 20,8%, zaś obecnie jest to 30,05% (dane Banku Danych o Lasach). Ta różnica to głównie powojenne zalesienia nieużytków oraz gruntów porolnych, które stanowią ok. 30% ogólnej powierzchni lasów w Polsce.

Zwiększanie zalesienia

Zmiany systemowe, jakie zaszły w Polsce na przełomie lat 80. i 90., spowodowały konieczność weryfikacji polityki leśnej państwa, w tym zmian prawnych, organizacyjnych i społeczno-gospodarczych. Pomimo istotnego zwiększenia się le...