W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 10 czerwca 2009 r. nie załączono na stronie Ministerstwa Środowiska uwag po konsultacjach społecznych. Nie pokazano również tych z poszczególnych ministerstw, wynikających z konsultacji międzyresortowych.
Błędna polityka prowadzona przez Departament Gospodarki Odpadami doprowadziła do uszczuplenia budżetu, narażając tym samym Skarb Państwa na wielomilionowe straty (np. na likwidację instalacji w Rafinerii Jasło). Stracili też prywatni przedsiębiorcy, którzy w dobrej wierze bez pomocy państwa tworzyli nowe miejsca pracy, ponosząc i mając nadzieję na powstanie systemu i przepisów takich, jak w innych krajach UE. To właśnie oni – prywatni przedsiębiorcy – wnieśli olbrzymi wkład w realizację zobowiązań traktatowych w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów. Obecny kryzys finansowy oraz wspomniany projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi po konsultacjach (jednostronnych) nie napawał optymizmem, szczególnie przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z gospodarką odpadami, którzy niejednokrotnie są obciążeni kredytami i unijnymi dotacjami.
Era odpowiedzialności za odpady
Dyrektywa 94/62 Parlamentu Europejskiego z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych ukazała się w 1994 r.
Mając na uw...