Samorząd poprzez swoje działania administracyjne lub rzeczowe nie jest w stanie podjąć się zadania likwidacji niskiej emisji, ale z pewnością podoła temu przedsiębiorstwo energetyczne. W zdecydowanej większości miast zaopatrzenie w ciepło, które jest zadaniem gminy, wynikającym z ustawy o samorządzie i o gospodarce komunalnej, realizowane jest przez inny podmiot niż gmina, czyli właśnie przedsiębiorstwo energetyczne.

Rozbudowa sieci cieplnej na os. Olsztyńskim w Bełchatowie

Przedsiębiorstwo ciepłownicze może skutecznie likwidować lokalną, niską emisję poprzez przyłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Powinno to dotyczyć zarówno nowo powstających obiektów, jak i już istniejących, korzystających z lokalnych czy indywidualnych źródeł ciepła. Jednak zapewnienie takiego monopolu za pomocą decyzji administracyjnych jest w zasadzie niemożliwe.
W sektorze energetycznym obecnie tylko jeden podsektor – ciepłownictwo – działa faktycznie na rynku konkurencyjnym. W rejonach istniejącej sieci ciepłowniczej przedsiębiorstwa te posiadają zazwyczaj tzw. pozycję dominującą. Ale wynika to z wielkości udziału w rynku dostawy ciepła, a nie z braku konkurencyjnych dostawców energii.

Konkurencyjny rynek ciepła
Przedsiębiorstwo ciepłownicze w celu likwidacji lokalnych źródeł ciepła nie może wykorzystać...