W jakiej kondycji znajduje się społeczny sektor mieszkalnictwa w Polsce i jak włodarze miast podchodzą do prowadzenia polityki mieszkaniowej? Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali autorzy raportów z cyklu „Mieszkalnictwo i polityki społeczne”, wydawanych przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR w latach 2022-2023. 

Dwa z nich stanowiły kontynuację szeroko zakrojonych badań mieszkalnictwa społecznego z 2018 r., co pozwoliło nie tylko na zdiagnozowanie obecnego stanu, ale również na uchwycenie zachodzących zmian w szerszej perspektywie. Raporty te – „Miasta jako inwestorzy mieszkaniowi” oraz „Miasta jako gospodarze zasobów mieszkaniowych” – dostępne są do pobrania na stronie internetowej Obserwatorium1.

Koncentracja na najuboższych

Przeprowadzone badania jasno pokazują, że gminy przywykły do prowadzenia polityki mieszkaniowej w wąskim, obligatoryjnym zakresie i koncentrują się na wsparciu osób o niskich dochodach oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Formalne kompetencje samorządów gminnych dotyczące gospodarki mieszkaniowej zasadniczo są ograniczone do komunalnych zasobów mieszkaniowych, choć działania miast mogą być w tym zakresie zdecydowanie szersze, skierowane zarówno do gorzej, jak i lepiej sytuowanej ekonomicznie czę...