Z Michałem Gawrychem, dyrektorem marketingu i sprzedaży Stora Enso Poland, o rynku papierniczym, polskich realiach i o potrzebie zmian w zakresie recyklingu tego cennego surowca rozmawiała Marta Siatka, koordynator konkursów redakcyjnych.

Jakby Pan krótko scharakteryzował działalność realizowaną przez spółkę Stora Enso?

Stora Enso w skali globalnej zajmuje się dostarczaniem szeroko pojętych rozwiązań opartych na surowcach odnawialnych. Obejmuje to produkty drzewne i papiernicze oraz inne biomateriały. W Polsce m.in. produkujemy opakowania z tektury falistej oraz surowce do ich wytwarzania: papiery na bazie celulozy i makulatury. Ważną częścią łańcucha wartości wytwarzanej przez Stora Enso w Polsce jest własna sieć zakładów odzysku surowców wtórnych, które zapewniają surowiec potrzebny do wytwarzania papieru.

Jak ocenia Pan system zbiórki odpadów z podziałem na ?suche-mokre?? Czy uważa Pan, że zmiana technologii sprawiłaby, że system byłby w Polsce bardziej opłacalny?

W mojej opinii lepszym ? z perspektywy celów nadrzędnych gospodarki cyrkularnej ? systemem jest selektywna zbiórka poszczególnych frakcji, w tym papieru. Zbiórka w systemie ?suche-mokre? ma niewątpliwe zalety praktyczne, a jej zastosowanie, zwłaszcza w warunkach zwartej zabudowy, gdzie trudno wygospodarować odpowiednią ilość miejsca dla prawidłowej zbiórki selektywnej, byłoby z pewnością tańsze. Jednak ta przewaga eko...