Mała architektura na zielonych dachach
Wprowadzanie zieleni na powierzchnie architektoniczne budynków i budowli – w tym zwłaszcza zakładanie dachów zielonych – staje się jedną z priorytetowych strategii osiągnięcia zrównoważonego rozwoju miast. Ważnym elementem tych założeń jest mała architektura.
Rozwiązania z zakresu dachów zielonych napotkać można nie tylko na wysokich kondygnacjach budynków, ale również na poziomie terenu (np. ulice, place) lub nawet poniżej tego poziomu (np. wewnętrzne obniżone dziedzińce i kondygnacje).
Zielone dachy pozwalają osiągnąć wiele społecznych i ekonomicznych oraz – co szczególnie ważne – przyrodniczych celów, w tym szczególnie ekokompensację (kompensację przyrodniczą), tj. częściowe odtworzenie biologicznie czynnych terenów w miastach zajętych przez zabudowę. Obecnie zielone dachy są ważnym elementem zrównoważonej urbanistyki – ułatwiają adaptację miast do zmian klimatu i poprawiają jakość życia w miastach.
Użytkowe dachy zielone to często wyjątkowe miejsca zwiększające walory wizualne architektury oraz jej funkcje użytkowe. Takie rozwiązania mogą również podnosić wartość samej nieruchomości. Ważnym elementem tych założeń jest mała architektura, która wzbogaca funkcjonalnie i estetycznie dachy zielone i pozwala na unifikację z otaczając...