Krzysztof Nyc

Jednym ze sposobów zwiększania możliwości korzystania z naturalnych zasobów wodnych odpływających korytami rzek jest magazynowanie jej w dużych i małych zbiornikach retencyjnych. Przeciętnie w ciągu roku z obszaru kraju korytami rzek odpływa 58,6 mld m³ wody. W latach mokrych odpływ ten może osiągnąć wartość ok. 90 mld m³.


Nadwyżki wody występujące w latach mokrych mogą być zretencjonowane w zbiornikach wodnych z przeznaczeniem do wykorzystania w okresie deficytu wody w środowisku. Ogólna pojemność zbiorników wodnych w Polsce wynosi 3,6 mld m³, co stanowi ok. 6% średniego rocznego odpływu. Według ocen IMGW1 warunki topograficzne, demograficzne i gospodarcze pozwalają na zwiększenie retencji zbiornikowej do pojemności 15% średniego rocznego odpływu. Pojemność zbiorników retencyjnych powinna więc sukcesywnie się powiększać do wartości 2,5-krotnie wyższej od stanu aktualnego.

Istota małej retencji
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że wykonanie takiego programu wymaga wielopokoleniowego, dużego wysiłku inwestycyjnego. Niezależnie od w pełni uzasadnionej potrzeby realizacji programu budowy zbiorników retencyjnych, problem retencjonowania wody można równolegle rozwiązywać na bazie tzw. małej retencji wodnej, którą można stosunkowo szybko wprowadzić. Program tworzenia małej retencji może opierać się na bazie techniczno-organizacyjnej i ekonomicznej jednostek administracji państwowej i samorządowej w woj...