Według danych URE, do sieci elektroenergetycznej przyłączono 27 koncesjonowanych małych turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,77 MW.
Pierwsze kompleksowe badania statystyczne i rynkowe sektora małych elektrowni wiatrowych (przez małe elektrownie wiatrowe rozumiemy elektrownie o mocy poniżej 100 kW ), przeprowadzone przez Instytut Energetyki Odnawialnej, wykazują, że na początku 2011 r. w Polsce łączna zainstalowana moc MEW wynosiła zaledwie 7 MW. Większość z nich to elektrownie o najmniejszej mocy ( tj. poniżej 10 kW).
Ankietowanie sektora przemysłowego dowiodło, że z ogólnej liczby sprzedanych w 2010 roku turbin tylko ok. 6% stanowiły urządzenia przeznaczone do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, pomimo że mała energetyka wiatrowa osiąga najwyższą efektywność ekonomiczną w wariancie pracy z siecią energetyczną. Świadczy to pośrednio o barierach prawnych związanych z przyłączaniem do sieci małych źródeł, zwłaszcza wiatrowych.
Sprzedawane w Polsce małe elektrownie wiatrowe (rys. 1) użytkowane są głównie w systemach autonomicznych wraz z akumulatorami lub do podgrzewania wody. Szczególną grupę stanowią małe systemy hybrydowe (w połączeniu z fotowoltaiką). Są to z reguły instalacje służące do podświetlania znaków drogowych, reklam itp. lub zasilania oświetlenia ulic. Ich wykorzystanie w ostatnich latach motywowane było głównie możliwością uzyskania dofinansowania z funduszy europejskich...