Obliczanie wielkości zasobów teoretycznych energii wodnej stanowi podstawę do przeprowadzenia oceny wartości poszczególnych obszarów lub cieków z punktu widzenia ich potencjału energetycznego. W zależności od zastosowanej metody i dokładności obliczeń wyniki tej oceny mogą być dość rozbieżne. W przypadku oceny tych zasobów dla rzek polskich, za najbardziej miarodajne uważa się dane zestawione przez A. Hoffmana (1961). Zasoby teoretyczne wyliczone zostały przy przyjęciu stałego przepływu średniego dla obliczenia mocy i pracy elektrowni przez okres roku i wynoszą 25 TWh/rok. Możliwa do uzyskania energia jest jednak znacznie mniejsza od wartości teoretycznej i wynosi zaledwie ok. 10 TWh/rok. Przy uwzględnieniu dodatkowo uwarunkowań ekonomicznych, możliwa do uzyskania energia maleje do wartości ok. 7 TWh/rok.


Potencjał energetyczny polskich rzek w rozbiciu na dorzecza przedstawia tabela 1. Pod względem technicznym uzasadnione jest instalowanie większej mocy elektrowni [Fot. 1. Stopień wodny na rzece Prośnie w Kaliszu, widok od strony dolnej wody; stan z 1984 r.].
Z zestawionych w tab. 1 danych wynika, że najbardziej atrakcyjna po względem zasobów energii wodnej jest Wisła w swoim dolnym biegu. Właśnie na tym odcinku, poniżej stopnia wodnego we Włocławku z elektrown...