Pozyskiwanie energii elektrycznej z elektrowni wodnych pozwala oszczędzić tysiące ton węgla w skali roku, chroniąc tym samym środowisko przed emisją szkodliwych substancji. Hydroelektrownie regulują również bieg rzek, przyczyniają się do wyrównania przepływów, co w konsekwencji zmniejsza niebezpieczeństwo powodzi.

Wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem potencjału wody cieszy się w Polsce największą tradycją. Pierwsza udokumentowana informacja o młynie napędzanym wodą pochodzi z 1264 r. i dotyczy rzeki Czarnej w Połańcu.Niektóre elektrownie powstałe w XIX w. nadal cieszą się „witalnością” i funkcjonują bez zarzutu. Aktualnie w Polsce działa ok. 700 małych elektrowni wodnych (MEW), z czego większość stanowią mikroelektrownie o mocy poniżej 100 kW. Energetyka wodna w skali światowej stanowi ok. 30% potencjału wytworzenia energii elektrycznej. Z ogółu zasobów energii wodnej występującej na świecie wykorzystuje się ok. 26%. W Polsce jest to ok. 30%.
Według szacunków, każda megawatogodzina (MWh) wyprodukowana przez MEW zmniejsza obciążenie środowiska o 15 kg dwutlenku siarki i 7 kg tlenków azotu, przeciwdziałając tym samym wytworzeniu ok. 150 kg popiołów lotnych.
 
Zasady działania MEW oraz rodzaje
Energetyka wodna opiera się na czerpaniu „potencjału” wód i przekształcaniu go w energię mechaniczną...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?