Mamy prawo do zdrowego życia
Od wielu lat Unia Europejska popiera koncepcję zrównoważonego budownictwa, w ślad za czym idzie zwiększona uwaga mieszkańców, poświęcona ekologicznym aspektom realizacji projektów budowlanych. Jest to podyktowane coraz ostrzejszymi wymogami prawnymi, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko. A przede wszystkim ? zmianami klimatycznymi, które dotykają nas coraz boleśniej.
Prawo do życia w zdrowym środowisku to integralna część Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, której 70-lecie obchodziliśmy w 2018 r. Choć termin ?ochrona środowiska? nie został w niej przywołany bezpośrednio, jasne jest, że nie da się cieszyć prawami człowieka i dobrą jakością życia w zanieczyszczonym, zdegradowanym otoczeniu. Dowodzi tego fakt, że co roku 7 mln ludzi umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza (szacunki WHO), a w Polsce takich przypadków jest ponad 40 tys. (dane Komisji Europejskiej).
? Prawa człowieka i ochrona środowiska są ze sobą ściśle powiązane. Tylko w zdrowym środowisku człowiek ma szansę na zdrowie, dobrobyt i prawdziwy rozwój. Dobitnie pokazują to klęski żywiołowe, takie jak powodzie czy huragany, które są wynikiem postępujących zmian klimatu, susze potęgujące problem głodu na świecie oraz zanieczyszczenie powietrza przyczyniające się do śmierci tysięcy ludzi w samej Polsce ? mówi Maria Andrzejewska, ...