Plany miejscowe
Procedura formalno-prawna sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ostatnich kilkunastu latach w Polsce podlegała stopniowej ewolucji, której założeniem było znalezienie optymalnego modelu satysfakcjonującego zarówno organy gminy, jak i poszczególnych użytkowników przestrzeni.

Istotnym elementem zachodzących przeobrażeń systemu administracyjnego planowania przestrzennego stało się wprowadzenie dokumentów towarzyszących o charakterze obligatoryjnym, oceniających przyjmowane rozwiązania urbanistyczne z punktu widzenia ekologicznego, społecznego i ekonomicznego. Najważniejsze zadanie tych ekspertyz ogólnie można określić jako wspomaganie racjonalnego kształtowania lokalnych struktur przestrzenno-gospodarczych.
Opracowaniem najmłodszym, funkcjonującym w obrocie prawnym od czterech lat, jest prognoza finansowa skutków uchwalenia planu miejscowego, sporządzana w celu oszacowania wartości zobowiązań gminy powstałych w sytuacji, gdy korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone. Ustawodawca wskazał bowiem na art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2003 r. nr 80, poz. 717, z późn. zm.), co nie oznacz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?