Kraje członkowskie, na które nałożono dyrektywą 2009/28/WE obowiązek opracowania i przedłożenia Krajowych Planów Działań (KPD) do końca ub.r., wywiązały się z niego.
Jakość dokumentów ocenili eksperci, a także Komisja Europejska (KE). Wstępne wyniki przedłożono w tzw. Mapowaniu energii ze źródeł odnawialnych w ramach projektu REPAP2020 – Renewable Energy Policy Action Paving the way towards 2020, współfinansowanym ze środków Programu Inteligentna Energia dla Europy. Dokument porównuje oczekiwania ekspertów z rządowymi propozycjami.
Cele projektu REPAP2020
Ogólnym celem projektu REPAP2020 jest ułatwienie procesu wdrażania na szczeblu krajowym dyrektywy. W pierwszym etapie, przed przygotowaniem i przesłaniem KPD do KE, projekt oferował rekomendacje zapisów KPD. Wymiernym efektem była tzw. Mapa Drogowa, o której pisaliśmy we wcześniejszych wydaniach „Czystej Energii”. W drugiej fazie projektu prace polegały głównie na ocenie KPD poprzez wskazanie błędów i właściwych środków, jakie należy podjąć, aby osiągnąć cele. Wymiernym efektem jest tzw. mapowanie energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r. (EU Roadmap). W artykule zaprezentowano wyniki mapowania.
- 20% OZE w 2020, a może więcej!
27 scenariuszy w KPD pokazuje łączny udział O...