MBP w perspektywie długofalowej

O przyszłości instalacji MBP funkcjonujących w Polsce z Arkadiuszem Fiukiem, prezesem firmy ATF, zajmującej się zagospodarowaniem odpadów, rozmawia Tomasz Szymkowiak, dyrektor ds. wydawnictw firmy Abrys.

 

Brał Pan ostatnio udział w panelu dyskusyjnym poświęconym MBP podczas 12. Konferencji ?Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów? we Wrocławiu. Czy udało się znaleźć odpowiedź na pytanie o przyszłość polskich instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w kontekście zmienionych ram prawnych, w jakich funkcjonują te obiekty?

Pytanie o przyszłość instalacji silnie przebijało się w trakcie dyskusji podczas całej Konferencji. Jest to pytanie najważniejsze i najtrudniejsze jednocześnie. Nie wiemy, jak nowe przepisy zafunkcjonują w praktyce, a z doświadczenia wiemy, że często cele wprowadzanych regulacji w zderzeniu z rzeczywistością nie wywołują oczekiwanych rezultatów. W perspektywie krótkoterminowej nie spodziewam się rewolucyjnych zmian. Dużo ciekawsza wydaje się perspektywa długofalowa i tu, w mojej ocenie, obawy o przyszłość MBP są nieco przesadzone. Instalacje tego typu nadal będą potrzebne między innymi do tego, by przygotować materiał do dalszego przetwarzania, recyklingu, odzysku lub jakiegokolwiek innego procesu, który pozwoli, aby odpady wracały do gospodarki. Nie zgadzam się też z o...