Od redaktora

Mechaniczno-biologiczne unieszkodliwianie (MBU) odpadów nie jest odkryciem nowym, mimo że dyskusje na ten temat trwają dopiero od kilku lat. Już w latach 70. powstawało szereg pilotażowych projektów, w ramach których próbowano, na drodze mechanicznej i biologicznej, przetworzyć odpady przed składowaniem w celu ograniczenia uciążliwości składowisk dla środowiska.

W obecnym kształcie technologia MBU rozwinięta została w Niemczech w latach 90. (MBA - "Mechanisch-Biologische Abfallbehandlung"). Jej pierwotnym zadaniem było polepszenie właściwości odpadów pozostałych po selektywnej zbiórce bioodpadów, w celu zwiększenia ich gęstości podczas wbudowywania w korpus składowiska. Dzisiaj okazuje się, że pod nazwą mechaniczno-biologiczne unieszkodliwianie odpadów, kryje się wiele różnorodnych technik i sposobów ich przetwarzania. Instalacje MBU reprezentowane są zarówno przez bardzo proste instalacje, przygotowujące odpady do składowania, jak i rozbudowane, kompleksowe technologie, przygotowujące odpady zarówno do składowania, jak i spalania oraz materiałowego wykorzystania.
Rozwój prawa odpadowego w Niemczech oraz niezależne pojawienie się podobnych technologii w innych krajach Europy Zachodniej spowodowały, że trudno jest obecnie sformułować jednolitą definicję MBU. Najogólniej MBU to zespół mechanicznych i biologicznych technik unieszkodliwiania odpadów, których dobór i efektywność są podporządkowane celowi przetwarzania i spos...