W artykule publikowanym w styczniowym numerze ?Wodociągów-Kanalizacji? przedstawiono warunki niezbędne do emisji zanieczyszczeń mikrobiologicznych do atmosfery, ale sam fakt spełnienia tych warunków nie jest wystarczający do przedostawania się tych zanieczyszczeń do otoczenia.

W niniejszej publikacji są rozważane prawdopodobne przyczyny ruchu zanieczyszczeń mikrobiologicznych do otoczenia, głównie z otwartych obiektów, co przeanalizowano na podstawie danych z konkretnych komunalnych oczyszczalni ścieków.

Emisja wspomnianych zanieczyszczeń, w zależności od stopnia zabudowania danego obiektu w ciągu ściekowym oczyszczalni ścieków, może mieć charakter albo mechaniczny, albo naturalny.

Emisja ma charakter mechaniczny przy usuwaniu do atmosfery zanieczyszczeń z zabudowanych, wentylowanych obiektów technologicznych w sposób kontrolowany poprzez regulację ilości wymian powietrza w określonym czasie i/lub przepuszczanie tego powietrza przez odpowiednie filtry. Pierwszy i drugi z zabiegów zawsze prowadzi do obniżenia stężenia zanieczyszczeń, głównie substancjalnych, a w szczególności mikrobiologicznych w powietrzu zawracanym do atmosfery.

W zależności od wysokości położenia wylotów zużytego powietrza ponad poziomem terenu oczyszczalni i czynników atmosferycznych obecność tych zanieczyszczeń może nie być rejestrowana na normowym poziomie (1,2-1,3 m nad poziomem terenu) pobierania próbek powietrza w bezpośrednim otoczeniu oc...