W Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień do Emisji CO21 (dostępnym na stronie www.mos.gov.pl/kpau/KPRU.pdf) uwzględniono możliwości wykorzystania mechanizmów Protokołu z Kioto. Plan ten, wykonany dla pierwszego okresu działania Systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych (dalej nazywanego European Trading System – ETS), czyli dla lat 2005-2007, został przesłany przez Ministerstwo Środowiska do Komisji Europejskiej we wrześniu 2004 r.

Po analizie przesłanego dokumentu Komisja Europejska zgłosiła szereg zastrzeżeń. W dalszym ciągu trwa procedura wyjaśnień i uzgadniania stanowisk. Należy się spodziewać, że konsensus wkrótce zostanie osiągnięty, bo i pierwszy okres funkcjonowania ETS już się rozpoczął.
W ww. wersji, opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska (wersja pierwotna), Plan ten przewiduje rezerwową pulę uprawnień na projekty JI (Joint Implementation – wspólne wdrożenia) i CDM (mechanizm czystego rozwoju – Clean Development Mechanism) w ilości 3,3 mln t CO2/rok (9,9 mln ton dla całego okresu 2005-2007). Spełniono w ten sposób wymogi art. 15.2 polskiej ustawy o handlu emisjami, jednakże wprowadzona rezerwa uprawnień jest trudna do interpretacji prawnej. Nie wiadomo bowiem, w jakiej sytuacji byłaby ona uruchamiana, gdyż ustawa ETS (ani żaden inny akt prawny) nie upoważnia podmiotów gospodarczych w Polsce do inwestowania w projekty JI lub CDM za granicą, a w pierwszym okresie działania...