Grudniowej Konferencji klimatycznej ONZ – COP 14 w Poznaniu towarzyszyło wiele wydarzeń artystycznych. Jednym z nich była niewątpliwie prezentacja pięciu monumentalnych fotomontaży rozmieszczonych w centralnych punktach przestrzeni miasta.

Można je było oglądać przez miesiąc na fasadach budynków – na ścianie akademika „Jowita” oraz Centrum Kultury Zamek, naprzeciwko hotelu Sheraton, w którym mieszkali goście konferencji klimatycznej, na Placu Wolności oraz na Starym Rynku.
Autorzy – Ewa Łowżył, inicjatorka działań socjoartystycznych i kostiumograf, oraz Kobas Laksa, fotograf, reżyser i scenarzysta – użyli do swojego projektu renesansowych obrazów wielkich twórców: Petera Bruegela „Ślepcy”, Tycjana „Miłość ziemska i miłość niebiańska”, Giorgone „Burza”, Sandro Botticelliego „Wenus i Mars” oraz Domenico Ghirlandaio „Dziadek i wnuczek”. Nawiązanie do twórczości odrodzenia, stawiającego człowieka w centrum zainteresowań, stanowi w tym przypadku rodzaj dyskusji przeszłości z teraźniejszością, mającej pokazać, w jaki sposób rozwój cywilizacji może doprowadzić do zagłady. Tytuł cyklu „Memento Vulgari” nawiązuje z kolei do średniowiecznego łacińskiego powiedzenia memento mori – pamiętaj o śmierci, upomi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?