Zagospodarowanie metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń stanowi duży problem dla polskiego i światowego górnictwa. Jednak gaz ten może być atrakcyjny ekonomicznie ze względu na uzyskiwany efekt środowiskowy, niski koszt jego pozyskania oraz efekty gospodarki skojarzonej.
Metan jest dwadzieścia jeden razy bardziej skuteczny niż dwutlenek węgla, jeśli chodzi o wpływ na efekt cieplarniany, co oznacza, że zmniejszenie emisji metanu o 1 tonę ma taki sam efekt, jak uniknięcie emisji 21 ton CO2. Utlenienie metanu w miejsce jego emisji przynosi jej efektywne zmniejszenie w przeliczeniu na dwutlenek węgla: 18,25 Mg CO2/1 Mg CH4 (po uwzględnieniu CO2 jako produktu reakcji spalania).
Jedynym instrumentem ograniczenia emisji metanu są wprowadzone w Polsce w 1993 r. opłaty za emisję tego gazu, nakładane na podmioty gospodarcze. Bardzo niskie ich stawki (ok. 0,24 zł/Mg), nie stanowią wystarczającej zachęty do podejmowania inwestycji prowadzących do zredukowania emisji metanu.
Ministerstwo Środowiska w 2008 r. przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, w którym proponowało aż 21-krotny wzrost stawek za emisję metanu – do 4,83 zł/Mg. Oznaczałoby to, że kopalnie musiałyby zapłacić za nią ponad 2,3 mln zł rocznie. Przeciwko temu protestowała Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, wskazując, iż większość emitowanego m...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?