Istotnym elementem polskiego miksu energetycznego może być metan zawarty w pokładach węgla kamiennego.

Jest to znacznie czystsze źródło energii, emitujące mniej gazów cieplarnianych niż węgiel. Już dzisiaj pozyskujemy i wykorzystujemy energetycznie znaczne ilości metanu uwalnianego w wyniku działalności górniczej, związanej z wydobyciem węgla kamiennego. Natomiast wciąż wielkim wyzwaniem jest pozyskiwanie metanu z pokładów, które jeszcze nie są eksploatowane (tzw. odmetanowanie wyprzedzające) oraz z tych pokładów, z których nie przewiduje się wydobycia węgla, np. z przyczyn technicznych czy ekonomicznych.

Na początku lat 90. ubiegłego stulecia wiele amerykańskich kompanii naftowych prowadziło w Polsce badania dotyczące wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego. Zakończyły się one bez sukcesu przede wszystkim z uwagi na inne warunki geologiczne, tj. bardzo małą przepuszczalność polskich węgli, a tym samym brak możliwości przeniesienia doświadczeń amerykańskich na grunt polski. Na szczęście to niepowodzenie nie zniechęciło całkowicie polskich spółek węglowych do interesowania się tym tematem.

Reaktywacja metanu z węgla

Obecnie zawarto kontakty z firmami zagranicznymi i tworzone są nowe projekty dotyczące eksploatacji metanu z pokładów węgla kamiennego. Należy zaznaczyć, że w ciągu minionych 20 lat nastąpił olbrzymi postęp technologiczny w tym obszarze. Na pewno rozwiązania dedykowane wydobyciu ga...