Metanowy kompromis dla uniknięcia kryzysu
Od pewnego czasu zarówno na polskim, jak i europejskim forum toczyła się debata co do treści przyszłego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/942, zwanego potocznie „rozporządzeniem metanowym”. Nasi reprezentanci ponad podziałami politycznymi wskazywali na brak realizmu i katastrofalne skutki, które w gospodarce Polski mogły spowodować proponowane pierwotnie regulacje.
Chodziło przede wszystkim o wyśrubowane, nieosiągalne przez nasze kopalnie normy emisyjności, których niedopełnienie miało być sankcjonowane dotkliwymi karami finansowymi. Jak zaznaczano, ten mechanizm w szybkim tempie doprowadziłby do upadku kopalń, a co za tym idzie – utraty tysięcy miejsc pracy nie tylko w samym sektorze górniczym, ale także w sektorach powiązanych.
Gest sprzeciwu
W geście sprzeciwu wobec pierwotnego brzmienia regulacji Sejm RP 14 kwietnia 2023 roku podjął uchwałę w sprawie projektu rozporządzenia metanowego, w której wskazał na konieczność „dostosowania projektu rozporządzenia do realnych możliwości adaptacyjnych wynikających ze specyficznej sytuacji naszego kraju”. Krytykując proponowane zapisy, posłowie podkreślili, że projekt niesie za sobą poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego ...