Akcesja Polski do Wspólnoty Europejskiej dała możliwość szerokiego wykorzystywania instrumentów realizacji polityki spójności, w tym środków finansowych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Poprzez wskazane fundusze wspierane są liczne przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym i pozainwestycyjnym. Efekty alokacji środków finansowych mają wymiar lokalny, regionalny, krajowy, a nawet międzynarodowy.
Znaczące środki wydatkowane przez fundusze sprawiają, że ich alokacja przynosi szereg istotnych konsekwencji makroekonomicznych w otoczeniu, wywiera wpływ na sytuację budżetową zarówno podmiotów sektora publicznego, jak i przedsiębiorstw, a także determinuje przyszłą sytuację ekonomiczno-społeczną Polski. Koniecznością staje się zatem ciągłe monitorowanie i ocena efektywności wydatkowania środków europejskich. Należy zauważyć, iż problem jest szczególnie istotny w świetle niedoskonałości mierników oceny efektywności zawartych w dokumentach programowych i wykorzystywanych w procedurach oceny projektów. Mierniki spełniają wymogi biurokratyczne, niemniej nie prowadzą do rzeczywistej oceny efektywności realizowanych projektów.
Przykładowo podstawowym celem programów operacyjnych, realizowanym w obszarze ochrony środowiska, powinna być poprawa jakości środowiska przyrodniczego. W wymiarze operacyjnym cel ten może być osiągany poprzez podejmowanie...