W Polsce obecnie trwają prace badawcze związane z zaawansowanymi technologiami, zwiększającymi efektywność wykorzystania paliw oraz uruchomieniem polskiego programu atomowego. W związku z tym 30-31 maja br. w Jachrance pod Warszawą zorganizowano Międzynarodowe Forum Gazu i Energii Jądrowej.
 
Na konferencji, którą zorganizowała firma Most Wanted! Conferences, zgromadzili się czołowi biznesmeni oraz eksperci związani z tematyką forum. Spotkanie rozpoczęto odczytaniem listu prof. Macieja Kaliskiego, dyrektora Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki. Jego zdaniem, w ostatnim czasie okazało się, że przedsiębiorstwa energetyczne coraz częściej są zainteresowane inwestycjami w bloki gazowo-parowe. – Rozwojem energetyki gazowej, interesują się nie tylko spółki energetyczne, ale także takie przedsiębiorstwa jak PKN Orlen oraz KGHM Polska Miedź – dodała Sylwia Sikora, również z Departamentu Ropy i Gazu. Stanowisko Rady Ministrów przedstawił z kolei Andrzej Chwas, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki. – Jednym z priorytetów Polityki energetycznej Polski do 2030 r. jest dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej – podkreślił. Realizacja tego celu odbywa się poprzez przyjęcie przez Sejm rządowego pakietu atomowego, który ma umożliwić budowę elektrowni jądrowej w Polsce już w 2016 r.
Sporo miejsca podczas forum poświęcono tematowi gazu łupkowego. – Przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących planów poszukiwania gazu łupkowego przez firmy amerykańskie oraz potwierdzenie opłacalności jego wydobycia na skalę przemysłową w Polsce staje się tematem, który dotyczy nie tylko naszego rynku, ale wydaje się mieć szerszy, co najmniej europejski oddźwięk – powiedział Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw i gazu. Z kolei Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego swój wykład o nowoczesnych technologiach szczelinowania wzbogacił animacjami. Dzięki nim zaprezentował, jak po zrealizowaniu odwiertu pionowego na głębokość ok. 2-3 km trzeba wykonać odwiert poziomy o długości 1,5-2 km, w którym wykonuje się 10-15 zabiegów szczelinowania. Polegają one na wytworzeniu w odwiercie szczelin umożliwiających dopływ do niego gazu. W tym celu do odwiertu wprowadza się duże ilości wody z piaskiem i substancjami chemicznymi. – Właśnie z powodu dużego zużycia wody i zawartych w niej substancji chemicznych pojawiają się opinie, że wydobycie gazu łupkowego stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mówi się o niebezpieczeństwie przedostawania się tych substancji do warstw wodonośnych – stwierdził Justin Dargin z The Dubai Initiative-Harvard University.
 
Aleksandra Pyrz, Most Wanted! Conferences