Istotnym problemem polskiego rynku energii jest zapewnienie elektrociepłowniom miejsca w jego strukturach. W obowiązujących rozwiązaniach prawnych nie zostały określone cele i zagrożenia, jakie zliberalizowany handel energią stwarza gospodarce skojarzonej. Zwiększenie progowej wartości sprawności przemiany energii chemicznej paliwa powoduje, że praktycznie każda z elektrociepłowni w Polsce stanie się, niejako z konieczności, uczestnikiem segmentu Rynku Bilansującego (RB).

Analiza problemu
Aktualne dyrektywy Unii Europejskiej powinny powodować zwiększenie atrakcyjności energii produkowanej w skojarzeniu z ciepłem.
Przygotowywane zmiany w projektach Ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, opierające się na dwóch dyrektywach UE: 2001/77/WE dotyczącej wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach odnawialnych oraz 2003/54/WE dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylającej dyrektywę 96/92/WE, mogą sprawić, że obowiązek zakupu energii elektrycznej w skojarzeniu od wielu elektrociepłowni (zwłaszcza przemysłowych) przestanie być obowiązujący. Spowodowane to będzie podwyższeniem progowej wartości sprawności przemiany energii chemicznej paliwa z 65 do 70%. Pomimo teoretycznie zwiększonej możliwości sprzedaży energii elektrycznej skojarzonej (określonej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 30 maja 2003 r.) może okazać się, że znaczna liczba elektrociepłow...