W Europie już od trzydziestu lat wykorzystuje się cieplną energię słoneczną do wspomagania miejskich sieci ciepłowniczych. Wiąże się to często z instalowaniem ogromnych zbiorników buforowych.
 
Najczęściej zbiorniki te mają pojemność w granicach 4000-6000 m3. W ten sposób ogranicza się zużycie nieodnawialnych nośników energii w lokalnych ciepłowniach, co owocuje nie tylko efektami w ochronie środowiska, ale również w znaczną obniżką kosztów ogrzewania domów.
 
Przykład Danii
W tym obszarze w Europie największe osiągnięcia miały kraje skandynawskie oraz Holandia. Jednak obecnie – dzięki rosnącym cenom gazu ziemnego i ropy – w rozbudowie sieci ciepłowniczych wspomaganych słoneczną energią cieplną przoduje Dania, co ilustruje rys. 11.
 Do 2009 r. zainstalowano w Danii 80 000 m2 kolektorów słonecznych na dachach budynków i na ziemi kooperujących z sieciami ciepłowniczymi. Instalowanie ich na ziemi jest szybsze i tańsze.
 
Koszty ogrzewania domów przez sieci grzewcze wspomagane energią słoneczną kształtują się w Danii na poziomie 3,5 eurocenta za kWh i są znacznie niższe od tych wynikających z zasilania wyłącznie przez kotłownie opalane gazem ziemnym lub olejem opałowym. W dodatku sieci ciepłownicze kooperujące z kolektorami sło...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?