Mieszkalnictwo społeczne wg raportu o stanie polskich miast

Mimo iż miasta wciąż budują mieszkania komunalne, to ich udział w rynku mieszkań w latach 2009-2016 zmniejszył się z 8% do 6,1% ogółu zasobów mieszkaniowych w Polsce, dług lokatorów wobec miast przekroczył 4 mld zł, a o 17% mieszkań komunalnych można powiedzieć, że ich stan jest fatalny.

Powyższe dane wynikają z raportu ?Mieszkalnictwo społeczne. Raport o stanie polskich miast?, przygotowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR1.

Niedostatki krajowej polityki mieszkaniowej

Raport dotyczy tylko polskich miast, bez uwzględniania gmin wiejskich, jednak można przyjąć, że jego ustalenia są reprezentatywne dla stanu mieszkalnictwa społecznego w Polsce. W Krajowej Polityce Miejskiej 2023, przyjętej uchwałą Rady Ministrów w 2015 r., znalazło się 10 wątków szczególnie ważnych dla rozwoju miast w Polsce: kształtowanie przestrzeni, partycypacja publiczna, transport i mobilność miejska, niskoemisyjność i efektywność energetyczna, rewitalizacja, polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy, ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, demografia i zarządzanie obszarami miejskimi. Nie ma tam jednak mieszkalnictwa jako samodzielnego tematu. Odniesienia do mieszkalnictwa odnaleźć można jedynie w dwóch obszarach:

  • rewitalizacji ? zwraca się uwagę na niską jakość zasobów mieszkaniowych w obszarach kry...