Zjawisko suburbanizacji w aglomeracji poznańskiej nabrało od 1999 r. szczególnego przyspieszenia. Ucieczka na przedmieścia znacząco wpłynęła na funkcjonowanie Poznania i sąsiednich gmin. Suburbanizacja zaczęła się jawić jako realne zagrożenie dla procesów rewitalizacji.

Dotychczasowe polskie badania migracji w aglomeracjach koncentrowały się właściwie na kwestiach ilościowych, ukazując zmiany liczby ludności i kierunki migracji. Niniejszy artykuł prezentuje przegląd wyników badań przeprowadzonych w 2006 r., które dotyczyły motywów migracji na przedmieścia Poznania.

Metodyka badań
Badania preferencji osób, które przeprowadziły się na przedmieścia, zostały przeprowadzone w ramach rozprawy doktorskiej1 i objęły grupę blisko sześciuset osób, z czego blisko czterysta stanowiły osoby, które bezpośrednio przed przeprowadzką były mieszkańcami Poznania. Ankietę – ze względu na ograniczony dostęp do bardziej szczegółowych danych, takich jak numer PESEL – skierowano do osób mieszkających na przedmieściach w budynkach, wybudowanych po 1989 r. Wizyty sprowadzały się głównie do gospodarstw domowych na nowych osiedlach lub w kompleksach budynków. Ankiety były przeprowadzone we wszystkich gminach powiatu, jednakże zdecydowaną większ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?