Polskie Towarzystwo Mikoryzowe zorganizowało w dniach 22-23 października w Poznaniu konferencję poświęconą mikoryzacji. Podczas wykładów można było posłuchać o wpływie szczepionek mikoryzowych na zieleń, naukowcy zaprezentowali też wyniki swoich badań.
Należy sobie uświadomić, że wraz z produkcją wszelkiego rodzaju dóbr materialnych obciążamy środowisko ksenobiotykami, które powodują szereg niekorzystnych zmian w ekosystemach. Ograniczyć ich szkodliwość mogą bakterie i grzyby, które w znacznym stopniu hamują translokację, m.in. cynku, kadmu i ołowiu. Duże znaczenie w ograniczaniu skutków skażenia gleb może mieć mikoryza. Filtrując roztwory wody i soli mineralnych, powoduje ona zatrzymanie znacznej ilości metali ciężkich na powierzchni grzybni bądź w jej strukturach. Dlatego też prowadzi się badania nad selekcją szczepów grzybów mikoryzowych, które najefektywniej przyczyniają się do odtruwania gleb i roślin (dr hab. Piotr Krupa, Akademia Jana Długosza, Częstochowa).
Dla prawidłowego rozwoju roślin wymagane są nie tylko określone biopierwiastki makro i mikroelementy, ale także określone mikroorganizmy wchodzące w specyficzne symbiozy typu rizosfera czy mikoryza. W przypadku mikoryz dochodzi do specyficznego współżycia korzeni roślin z grzybami. Mikoryzację stosuje się podczas sadzenia, bądź wprowadza się do gleb (prof. dr hab. Lesław Ba...