O pieniądzach wydawanych na tereny zieleni w Polsce z dr. hab. Romanem Wójcikiem, zastępcą prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Dominik Szymański.

 

Corocznie NFOŚiGW rezerwuje spore pieniądze na dofinansowanie rewitalizacji i budowę nowych parków w Polsce. To krajowe fundusze?

Dofinansowanie rewitalizacji i budowy parków miejskich pochodzi w szczególności ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.5 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ? ?Poprawa jakości środowiska miejskiego?. Parkom dedykowany jest drugi typ projektów objętych działaniem ? ?Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych?. NFOŚiGW we wdrażaniu POIŚ 2014?2020 pełni rolę instytucji wdrażającej. Planowany budżet całego działania 2.5 to około 920 mln zł z UE. Jednak w związku z tym, iż finansowanie z unijnych środków stanowi do 85% kosztów kwalifikowanych projektu, możliwe jest uzyskanie także pożyczki uzupełniającej ze środków NFOŚiGW.

 

W ubiegłym roku było to prawie pół miliarda złotych?

Tak. W efekcie ogłoszonych naborów na działanie 2.5 w 2017 r. zostały zawarte umowy na łączną kwotę dofinansowania 461 659 308 zł.

 

Do kogo trafiła ta pomoc?

Do tej pory około 100 gmin otrzymało pomoc ze środków w ramach działania 2.5 POIiŚ ? ?Poprawa jakoś...