Z opublikowanych danych URE o produkcji energii elektrycznej z OZE w 2010 r. wynika, że była ona większa niż w 2009 r. O ile bowiem w 2009 r., wg danych URE, wyniosła ok. 8,593 TWh, to z już posiadanych przez regulatora danych wynika, że w 2010 r. wyniosła 8,798 TWh. Powoli zmienia się też struktura jej wytwarzania.
Następuje systematyczny wzrost produkcji z OZE z istotnym udziałem biomasy. Szacunki na najbliższe lata wskazują, że w mocach nominalnych najbardziej wzrastać będzie energetyka wiatrowa, tym bardziej że duża część energii z biomasy wytwarzana jest w technologii współspalania. Rynek technologii dla energetyki wodnej nieustanie się rozwija. Dzięki technologii turbin ślimakowych pojawiła się możliwość wykorzystania niskich piętrzeń w energetyce wodnej. W trakcie realizacji są kolejne inwestycje dotyczące budowy kotłów biomasowych o dużych mocach. Programy dotacyjne zdynamizują wzrost produkcji energii z biogazu, zwłaszcza zważywszy na poziom aktualnych mocy wszystkich biogazowni (w tym rolniczych), wynoszący zaledwie 93 MW zainstalowanej mocy.
W ciągu najbliższych 10-15 lat wzrośnie zapotrzebowanie na energię cieplną z OZE w związku z koniecznością stosowania dyrektywy RES z 2009 r. i dyrektywy EPBD recast z 2010 r. W związku z tym poszukuje się technologii pozwalających na wzrost udziału energii cieplnej i elektrycznej z OZE w mieszkalnictwie i budynkach biurowych oraz użyteczności publicznej. W tych ...