W Polsce istnieje kilka wielkoobszarowych plantacji miskanta, które są wykorzystywane prawie wyłącznie do pozyskiwania nowych sadzonek. Plantacje przeznaczone na zbiór biomasy dopiero powstają, głównie za sprawą zaangażowania się znaczących firm energetycznych, takich jak Dalkia Polska i Vattenfall Heat Poland.
 
Rodzaj miskant (Miscanthus) obejmuje liczne gatunki wieloletnich traw pochodzących z południowo-wschodniej Azji. W strefie subtropikalnej niektóre z nich dorastają nawet do 10 m wysokości, natomiast w umiarkowanym klimacie Europy osiągają 3-4 m. Najbardziej znany jest miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus) – triploidalny mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania tetraploidalnego gatunku Miscanthus sacchariflorus i diploidalnego Miscanthus sinensis, który został sprowadzony do Europy w 1930 r. Początkowo uprawiany był jako roślina ozdobna, jednak szybko został „odkryty” jako bogate źródło biomasy, coraz szerzej wykorzystywanej w wielu dziedzinach gospodarki.
 
Zalety miskanta
Liczne zalety miskanta sprawiają, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie jego uprawą. Wśród korzystnych cech należy wymienić: szybki wzrost, wydajne wiązanie dwutlenku węgla i azotu, rozwój głębokiego systemu korzeniowego i efektywne wykorzystanie wody, wieloletnie plonowanie na ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?