W przygotowanym przez posłów projekcie nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej pojawiła się propozycja, by punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-i, obligatoryjnie miały charakter stacjonarny, a nie mobilny. Poprawka ta ? wbrew pozorom ? nie stoi w sprzeczności z inicjatywą podjętą w aglomeracji poznańskiej, gdzie taki mobilny PSZOK działa już blisko dziesięć lat.

Wcześniej na terenie Poznania nie istniał żaden system selektywnego zbierania odpadów niebezpiecznych z gospodarstw domowych. Domowe odpady niebezpieczne trafiały bądź na składowiska odpadów, bądź do okolicznych lasów i przydrożnych rowów, gdzie tworzyły dzikie wysypiska.

Pionierzy mobilnej zbiórki

Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO) w Poznaniu we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania już w 2005 r. uruchomił Mobilny Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych (MPGOP), tzw. Gratowóz. Głównym założeniem Gratowozu była duża dostępność ? chodziło o to, by samochód czekał na mieszkańców w niewielkiej odległości od miejsca ich zamieszkania. Poskutkowało! Dowodem była rosnąca z roku na rok ilość odpadów przyjmowanych przez MPGOP. Na marginesie warto dodać, że Gratowóz zaczął pracę jeszcze przed wejściem w życie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Na potrzeby Gratowozu zakupiony został samochód dostawczy z zabudową umożliwiającą bezpieczne zbieranie i transport ...