Uwarunkowania środowiskowe oraz związane z nimi rozwiązania prawne powodują gwałtowny wzrost bezwzględnej mocy zainstalowanej w OZE. Ponadto przyczyniają się do znaczącego zwiększenia udziału tych źródeł w produkcji energii elektrycznej, szczególnie w krajach rozwiniętych.

Szybki rozwój elektrowni działających w oparciu o źródła odnawialne ma oczywiście wiele zalet – tak dla środowiska naturalnego, jak i dla ich właścicieli. Niestety, technologie odnawialne nie są też wolne od poważnych wad.
Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki odnawialnej są elektrownie wiatrowe. W Europie moc zainstalowana w turbinach wiatrowych wzrosła z ok. 1,6 GW w 1994 r. do ok. 48 GW w 2006 r. W tymże 2006 r. zainstalowano kolejnych 7,6 GW. Z pewnym opóźnieniem trend ten przywędrował również do Polski. Mimo że na koniec 2008 r. moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych wynosiła tylko ok. 500 MW, to plany rządowe mówią o uzyskaniu już w 2010 r. poziomu mocy 2000 MW. Dużo dalej sięgają ambicje deweloperów, którzy przedstawili już wnioski o przyłączenie ponad 10 000 MW w turbinach wiatrowych! Wiele wskazuje zatem na to, że czeka nas istny boom w tej dziedzinie energetyki. Jednak tak gwałtowny rozwój farm wiatrowych niesie za sobą również niekorzystne zjawiska.
 
Ryzykowne dla systemu turbiny
Sama turbina wiatrowa jes...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?