Na stronach internetowych Sejmu – w zakładce zawierającej projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – jeszcze przed jego drugim czytaniem w Sejmie pojawił się podpisany przez pierwszego prezesa SN tekst zawierający przygotowaną przez Biuro Studiów i Analiz SN analizę niektórych aspektów przygotowywanej nowelizacji. Ogólnie rzecz biorąc – negatywną. Wątpliwości te nabierają szczególnej mocy obecnie, gdy 13 maja br. projekt stał się uchwaloną przez Sejm ustawą.
Sąd Najwyższy zwrócił m.in. uwagę na brak jasnego rozgraniczenia pomiędzy opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi i opłatą dodatkową za usługi świadczone przez gminę.
Opłaty za „dodatkowe usługi”
Opiniowany przez SN projekt ustawy był bowiem bardzo lakoniczny, jeżeli chodzi o określenie, co miałoby być przedmiotem takich „usług dodatkowych” – stanowił jedynie, że usługi te mają być związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Nie jest jednak powiedziane, na jakiej zasadzie opłaty te miałyby być wnoszone przez właścicieli nieruchomości – czy mieliby je uiszczać wyłącznie właściciele nieruchomości faktycznie korzystający z takiej usługi (zamawiający ją), czy też miałaby to być kolejna opłata pogłówna. W tym ostatnim wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że gminy będą poddane pokusie poszerzenia tego rodzaju u...