Model przemian energetycznych w systemie wod-kan
Podwyżki cen energii odbiły się głośnym echem w polskim społeczeństwie – i to nie bez powodu. Energia elektryczna jest niezbędna praktycznie w każdym sektorze naszego życia, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy dzień bez naładowanej komórki i laptopa, bez wieczornego oglądania filmu w telewizji, ciepłej kąpieli czy spaceru oświetloną alejką – do tego wszystkiego potrzebna jest energia. Jednocześnie jej silny wpływ na środowisko i zmiany klimatyczne powodują, że branża energetyczna wymaga dużych przeobrażeń technologicznych i wdrażania innowacji.
W skali światowej odnotowano, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r. zmniejszyło się o ok. 1%, czego powodem była pandemia COVID-19. Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) przewiduje jednak wzrost zapotrzebowania na energię o 5% w 2021 r., a w 2022 r. o 4%. Największy popyt ma wystąpić w silnie rozwijających się pod względem przemysłowym krajach azjatyckich, głównie w Chinach i Indiach.
Wzrost zużycia w Europie
W Europie coraz większą wagę przykłada się do wykorzystania energii jądrowej lub pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Nie da się jednak ukryć, że paliwa kopalne – węgiel, ropa naftowa i gaz – nadal stanowią podstawę wytwarzania energii. MAE szacuje, że energia z paliw kopalnych pokryje 45% doda...