Modelowanie to obecnie już pełnoprawne, współczesne narzędzie pracy. To jeden z wyznaczników zaawansowania technologicznego, a więc odpowiedzialnego nadążania za potrzebami i wyzwaniami.
Definicji „modelu” jest wiele. Nas interesują dwie: młodzieńcza: „model – odwzorowanie w jakimś zmniejszeniu czegoś większego; model samochodu, budynku (np. klocki), człowieka (lalki) itd.; model – system założeń pojęć i zależności między nimi, pozwalający opisać (zamodelować) w przybliżony sposób jakiś aspekt rzeczywistości. Na ogół wyrażany w języku matematyki (tzw. model matematyczny), gdyż taki sposób zapisu daje możliwość jego doświadczalnego sprawdzenia” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Model).
O modelowaniu mówiło się do niedawna jako o zabawie hobbystów. Model to coś mniejszego, a przez to tańszego, ale przy odrobinie wyobraźni doskonale realizującego nasze wszelakie pomysły, nawet karkołomne i pozornie nielogiczne. O tym, że także u nas zajęto się modelowaniem sieci kanalizacyjnych (wodociągowych i nie tylko), zapewne wszyscy śledzący wydarzenia w branży wiedzą nie od dziś. Jakie wobec tego są praktyczne możliwości? Czy ktoś je rzeczywiście wykorzystuje? Jednak zasadnicze pytanie brzmi – po co nam, eksploatatorom, modelowanie układów kanalizacyjnych?
Poszukiwanie motywacji
Czemu służ...