Współczesne systemy kanalizacyjne, funkcjonujące na terenach zurbanizowanych, wymagają dostosowania do zmieniających się wymagań. Dotyczą one bezpieczeństwa ich działania oraz wpływu na obiekty systemu unieszkodliwiania ścieków oraz odbiorniki.

W Polsce w centrach miast dominuje system ogólnospławny, budowany w pierwszej połowie XX w. Jak wynika z obserwacji poczynionych w ostatnich latach, system ten często wykazuje liczne braki, objawiające się występowaniem przeciążeń hydraulicznych sieci i oczyszczalni ścieków, a także niekorzystnym oddziaływaniem na odbiornik w wyniku uaktywniania się przelewów burzowych.
Dlatego też wymaga on modernizacji, która pozwoli na jego dalsze funkcjonowanie w zmienionych warunkach.
 
Problemy funkcjonowania systemu ogólnospławnego
System ogólnospławny powstał w XIX w. jako odpowiedź na wzrastające zagrożenie sanitarne w ówczesnych miastach. Jego założenia wydawały się wówczas racjonalne zarówno pod względem technologicznym, jak i ekonomicznym. Rozwój miast oraz zaostrzanie norm dotyczących bezpieczeństwa systemów kanalizacyjnych oraz czystości odbiorników spowodowały, że system kanalizacji ogólnospławnej, a także kanalizacji deszczowej często nie spełniają nałożonych na nie wymagań. Obecnie główne mankamenty to: przeciążanie hydrauliczne sieci, nadmiern...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?