Zbigniew Kamieński
zastępca dyrektora, Departament Bezpieczeństwa Energetyczego
Ministerstwo Gospodarki i Pracy


W ramach prac sejmowych nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne zgłoszonych zostało szereg propozycji dotyczących dalszych modyfikacji zapisów regulujących obowiązek zakupu energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii.
Zgodnie z ustaleniami sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej propozycje te zostały przekonsultowane w szerokim gronie instytucji i organizacji sektora energetycznego, w tym zajmujących się energetyką odnawialną. W efekcie tych prac powstał projekt zmiany przede wszystkim art. 9a i 9e Prawa energetycznego. Taka modyfikacja uznana została generalnie za dobre rozwiązanie, które powinno przyspieszyć osiąganie przez Polskę wymaganego udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Świadectwa pochodzenia
Istotą tego rozwiązania jest rozdział świadectw pochodzenia od fizycznej energii elektrycznej oraz umożliwienie obrotu prawami majątkowymi wynikającymi z tych świadectw na giełdzie towarowej. W związku z tym obowiązek zawarty w art. 9a ustawy nie dotyczyłby zakupu energii elektrycznej wytworzonej w OZE, ale uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE świadectw pochodzenia. Przewidziano również możliwość wypełnienia obowiązku poprzez uiszczenie opłaty zastępczej. Wprowadzenie opłaty zastępczej ma przede wszystkim uniemożliwić nieo...