Monitoring jezior zgodny z Ramową Dyrektywą Wodną
Zasadniczym celem wdrażania zapisów Ramowej Dyrektywy Wodnej jest osiągnięcie do 2015 r. we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej dobrego stanu wód – zarówno ekologicznego, jak i chemicznego. Celowi temu podporządkowane będą plany gospodarowania wodami w obszarach dorzeczy, które powinny być uruchomione w 2009 r.
Podstawą konstruowania planów, a następnie oceny skuteczności prowadzonych działań powinny być wyniki monitoringowych badań wód. Nowe programy monitoringu wód, zgodne z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej1 (RDW), powinny być gotowe do wdrożenia od początku 2007 r.
Cel i rodzaje monitoringu
Najogólniej rzecz ujmując, celem monitoringu wód jest dostarczenie spójnej i wszechstronnej oceny stanu wód w obszarze dorzecza. Dyrektywa wyróżnia trzy typy monitoringu wód, z których każdy ma swoje cele szczegółowe. Są to monitoring diagnostyczny, operacyjny i badawczy. Odrębny wymóg stanowi monitoring obszarów chronionych, takich jak wody ujmowane na cele pitne, czy też obszarów NATURA 2000.
Zgodnie z RDW, monitoring diagnostyczny powinien pozwolić na uzupełnienie i walidację procedury oceny presji i oddziaływań antropogenicznych na wody, zaprojektowanie efektywnych, przyszłych programów mo...