Międzynarodowa konferencja pt. „Morska energetyka wiatrowa – perspektywy współpracy polsko-niemieckiej”, zorganizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK) i Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) przy współpracy z Morskim Centrum Eko-Energii i Eko-Sytemu MORCEKO, odbyła się 12 września w Sopocie. Konferencja została zorganizowana przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.
Wzięło w niej udział ponad 150 uczestników, w tym licznie zgromadzeni przedstawiciele polskich i zagranicznych firm z branży morskiej energetyki wiatrowej, zarówno z sektora produkcyjnego oraz specjalistycznych usług, jak również reprezentujących deweloperów i inwestorów przygotowujących pierwsze projekty farm wiatrowych w polskich obszarach morskich. Ponadto w konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządów, administracji morskiej i ochrony środowiska oraz instytucji naukowo-badawczych, zajmujących się tematyką morskiej energetyki wiatrowej.
Konferencję otworzył Adam Wojewodka, członek Zarządu AHK Polska, a przemówienie inauguracyjne wygłosiła Annette Klein, konsul generalna Niemiec w Gdańsku. Następnie w imieniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej głos zabrał Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Część inauguracyjną konferencji zakończyło wystąpienie Ryszarda Świlskiego – członka Zarządu Województwa Pomorskiego. Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślali rosnące znaczenie sektora morskiej energetyki wiatrowej dla gospodarki Polski i Niemiec i ich regionów nadmorskich oraz zasadność rozwijania współpracy polskich i niemieckich przedsiębiorstw w tej dziedzinie.
Program konferencji obejmował trzy sesje tematyczne. W ramach pierwszej przedstawiono prezentacje Federalnej Agencji Hydrograficznej, Instytutu Morskiego w Gdańsku, Niemieckiej Fundacji Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz PTMEW, dotyczące uwarunkowań i kierunków rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i w Niemczech. W drugiej sesji, poświęconej współpracy polskich i niemieckich przedsiębiorstw, przedstawiono przykłady wspólnych polsko-niemieckich projektów inwestycyjnych, ofertę niemieckich przedsiębiorstw operujących na rynku morskiej energetyki wiatrowej oraz ofertę regionu pomorskiego dla rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. W trzeciej sesji, poświęconej możliwości współpracy przedsiębiorstw z sektorem R&D, prezentacje nt. działalności Morskiego Centrum Ekoenergii i Ekosystemu MORCEKO, inicjatyw badawczych Instytutu Fraunhofera w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i mechanizmów finansowania współpracy międzynarodowej w zakresie badań i rozwoju. Poszczególne sesje konferencji zamykano formą dyskusji zgromadzonych uczestników z prelegentami.
Z opinii uczestników wynika, że zorganizowana konferencja umożliwiła szersze spojrzenie na możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i w Niemczech. Była cenną inicjatywą, służącą pogłębianiu kontaktów pomiędzy polskimi a niemieckimi partnerami. Konferencja została zakończona podpisaniem między przedstawicielami MORCEKO oraz AHK i PTMEW listów intencyjnych, podkreślających wolę ich dalszej współpracy na rzecz promowania energetyki odnawialnej, w tym morskiej energetyki wiatrowej.
(eb)