Z Bogdanem Gutowskim, prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej, rozmawia Urszula Wojciechowska
Panie Prezesie, w Europie trwa ekspansja budowy farm wiatrowych na morzu, czy są perspektywy na takie inwestycje w Polsce?
Rzeczywiście, w Europie mamy w tej chwili do czynienia z wielkim boomem morskiej energetyki wiatrowej, będącym synergicznym efektem działania trzech czynników: po pierwsze konsekwentnej polityki Unii Europejskiej w zakresie wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii, po drugie, ciągłego rozwoju technologicznego w energetyce wiatrowej i po trzecie wyczerpywania się możliwości lokalizacji nowych elektrowni wiatrowych na obszarach lądowych w krajach Europy Zachodniej. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę olbrzymie zasoby wiatru możliwe do zagospodarowania na obszarach morskich oraz praktycznie brak ograniczeń w realizacji bardzo dużych zespołów morskich elektrowni wiatrowych oraz podmorskich linii przesyłowych, możemy stwierdzić, że perspektywy rozwoju tej dziedziny energetyki są ogromne.
Polska niewątpliwie stoi przed wyzwaniem i jednocześnie szansą zagospodarowania zasobów energetycznych wiatru w polskich obszarach morskich. Wstępne analizy wskazują na możliwość zainstalowania nawet do 5000 MW mocy wytwórczych, i to w obszarach bezkonfliktowych z punktu widzenia interesów gmin nadmorskich czy też wymogów ochrony środowiska. Morskimi farmami ...