Na mocy ustawy Prawo energetyczne odbiorcy energii mogą kupować ją od wybranego przez siebie sprzedawcy. Jest to realizowane w oparciu o zasadę TPA, gwarantującą dostarczenie energii do dowolnego, wskazanego w umowie miejsca.
 
Przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe od 1 lipca 2007 r. mają możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Statystyki wskazują jednak na niewielką liczbę pionierów wolnego rynku (ok. 700), którzy przeprowadzili cały proces, chociaż wiele przedsiębiorstw podjęło kroki w celu dokonania analizy ofert. Urząd regulacji Energetyki podaje, że do połowy 2010 r. sprzedawcę zmieniło w Polsce 4769 firm i instytucji oraz 1163 klientów indywidualnych. O tym, jak wygląda procedura zmiany, oraz czy opłaca się, dyskutowano podczas konferencji pt. „Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej”, która odbyła się 24 września br. w Warszawie.
Uwarunkowania handlu energią elektryczną w Polsce, możliwości konkurencyjnego jej zakupu przez odbiorców końcowych oraz zasadę TPA wyjaśnił Marek Kulesa, dyrektor biura z Towarzystwa Obrotu Energią. Ponadto omówił szanse dla odbiorców końcowych i metodologię wyboru dostawcy ze względu na taryfy. Wskazał on również obszary optymalizacji kosztów energii elektrycznej u odbiorców końcowych, sposoby doboru dostawcy ze względu na taryfy, a także ryzyko związane z zakupami energi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?