W Polsce występują warunki do wykorzystania energii wiatrowej. Świadczą o tym wykonane analizy i oceny zasobów wiatru w Polsce oraz oceny ekonomiczne. Potencjalne zasoby energii wiatrowej określa średnia roczna prędkość wiatru oraz warunki terenowe, tj. ukształtowanie terenu i wielkość wolnego niezagospodarowanego obszaru kraju, który spełniał będzie warunki techniczne wymagane przy instalowaniu elektrowni wiatrowych. Efektywność ekonomiczną określa natomiast średnia roczna prędkość wiatru i poziom ceny jaką mogą uzyskać inwestorzy za wytworzoną w elektrowniach wiatrowych energię elektryczną.

W Polsce jeszcze nie dokonano dokładnych pomiarów prędkości wiatru, które objęłyby obszar całego kraju. Jedynie IMiGW posiada tego rodzaju informacje, lecz nie są one w całości miarodajne dla prognozowania rozwoju energetyki wiatrowej. Istnieją również szczegółowe, profesjonalnie wykonane pomiary w różnych obszarach Polski, niemniej ich ilość nie wystarcza do oszacowania zasobów energii wiatrowej w całym kraju. Poprzestaje się zatem na szacunkach, które wskazują, że na obszarze Polski możliwe będzie zainstalowanie ok. 8000 MW mocy w elektrowniach wiatrowych w okresie do 2030 roku.
Wielkość inwestycji w energetyce wiatrowej w najbliższych latach określać będą uwarunkowania ekonomiczne i prawne. Można tak przypuszczać, biorąc przykład z Niemiec (które posiadają zbliżone warunki wiatrowe do Polski), gdzie te wła...