Recyklingiem nazywamy wykorzystanie odpadów lub zużytych elementów do wytwarzania nowych produktów. W zależności od materiału bazowego, można rozróżnić rozmaite rodzaje recyklingu, m.in.: chemiczny, energetyczny, organiczny czy surowcowy. Działalność recyklingową regulują ustawy i właściwe dla nich akty wykonawcze. Można powiedzieć, że obecnie zapanowała swoista moda na recykling. Jednym z surowców, który nadaje się do powtórnej przeróbki, jest gruz budowlany.

Wykorzystywano go w budownictwie już w starożytności. Część akweduktów rzymskich wykonana jest z gruzobetonu ceglanego. W bliższych nam czasach, w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, na masową skalę wykorzystywano gruz ceglany, m.in. przy odbudowie Warszawy. Produkowano z niego pustaki i bloczki ścienne „Muranów”, „Alfa” oraz szereg innych.
Można wyróżnić kilka grup odpadów budowlanych, nadających się do wtórnej przeróbki. Należą do nich: gruz budowlany (ceglany, betonowy), odpady powstałe w czasie budowy (gruz, zaprawa, opakowania, tworzywa sztuczne), masy ziemne i skalne oraz gruz z rozbiórki dróg i ulic.

Nie tylko względy ekonomiczne

Początek „nowych czasów” w recyklingu gruzu budowlanego w połowie lat siedemdzi...