Z Wojciechem Tabisiem, dyrektorem Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki,
rozmawia Urszula Wojciechowska

Dokonana została ocena realizacji „Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 roku". Dla czytelników miesięcznika, który reprezentuję, interesująca jest ocena realizacji zapisów dotyczących poprawy efektywności energetycznej, promocji wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenia uciążliwości oddziaływania energetyki na środowisko. Czy Pana zdaniem można było zrobić więcej?


Ocena realizacji „Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 roku" z roku 2000 nie jest zadawalająca. Niemniej, w odniesieniu do efektywności energetycznej, zauważalna jest poprawa. Wskazuje na to zmniejszająca się od kilku lat energochłonność oraz elektrochłonność polskiej gospodarki. Zmniejszenie to powodowane jest z jednej strony systematycznymi zmianami w strukturze tworzenia PKB, wskutek relatywnie szybszego wzrostu udziału sektorów usług rynkowych i mniej energochłonnych gałęzi wytwórczych, z drugiej zaś wynikiem stosowania coraz nowocześniejszych technologii wytwórczych w sferze przemysłowej.
W zakresie promocji wykorzystania odnawialnych źródeł energii znowelizowane zostało rozporządzenie w sprawie obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych oraz określenie warunków tego zakupu. Rok 2001 był pierwszym rokiem obowiązywania now...