Najwyższy czas na recykling wartości, gdyż współczesne modele gospodarcze wielu państw stoją na ogół w sprzeczności z wymogami ekologii. 
Niepohamowany rozwój, stawiający ponad wszystko stały wzrost gospodarczy, jest poważnym zagrożeniem dla środowiska i współczesnego człowieka. Jeżeli ekologia jako podstawę traktuje harmonijne współżycie z przyrodą, to dominujące w tej chwili formy gospodarki opierają się na takim wykorzystywaniu przyrody, które nie pozwala zachować żadnej harmonii. Dla współczesnego człowieka przyroda stanowi źródło różnorodnych surowców oraz przestrzeń składowania odpadów. 
Odpowiedzialność za środowisko
Współczesna ekologia dotyczy przede wszystkim problematyki współistnienia ludzi, zwierząt i roślin we wspólnym środowisku życia, jakie stanowi Ziemia. Jednak to współistnienie różnych gatunków w biosystemie jest dzisiaj dalekie od harmonii. Konieczne wydaje się ograniczenie zużycia nośników energii, zmiany w gospodarce i w indywidualnym stylu życia ludzi. Tych zmian w odniesieniu do istniejących praktyk wymagają dobro całego ekosystemu, zdrowie człowieka, etyka zdrowego rozsądku, jak również nauka kościoła katolickiego, zaniepokojonego grożącą ludziom katastrofą ekologiczną. Jan Paweł II w encyklice Centesimus annus pisał o zintegrowanej ekologii, o tym, że nie wolno patrzeć na świat jako całkowicie pozostawiony w rękach człowieka, bo Bóg ma wobec niego własne zamiary (nr 37-38). Jan Pa...