Zagospodarowanie bioodpadów to temat na czasie. Do końca 2010 r. Polska ma ograniczyć ilość odpadów biodegradowalnych deponowanych na składowiskach do 75% całkowitej ich masy, a do końca 2013 r. – do 50%.

Już teraz wiadomo, że poziom ten będzie trudny do osiągnięcia, tym bardziej że wiele gmin dopiero rozpoczęło poszukiwanie rozwiązań technologicznych umożliwiających w większej skali zagospodarowanie tej grupy odpadów. Ogromne problemy sprawia organizacja selektywnej zbiórki odpadów bio – nieliczne dobre przykłady w skali kraju potwierdzają, że przez lata będziemy uczyli się, jak to robić.
Tymczasem ilość (wagowa) odpadów organicznych i zielonych to zwykle ¼ domowego kubełka i w najbliższych latach będzie ona wzrastać. Czteroosobowa rodzina w ciągu roku wytwarza ok. 230 kg bioodpadów – zwykle trafiają one do pojemnika na odpady zmieszane, a potem na składowisko.
 
Kompostowanie
Czy powinno marnować się ten cenny surowiec, który może wrócić do środowiska? Odpowiedź jest prosta – kompostujmy! Ten stary, dobry sposób na odpady organiczne może zastosować każde gospodarstwo domowe mające choćby skrawek ogródka. Wystarczy dobra wola, pomysłowość i świadomość, że to ważne działanie, mające duże znaczenie dla środowiska, a także powrót do tradycji. Przecież przez lata każde gospodarstwo ro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?