Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego pojawił się kolejny punkt obowiązkowy. Jest to Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, prezentujące dziedzictwo infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej miasta.

Dumnym właścicielem tej najmłodszej jednostki muzealnej Gliwic jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic. W obiekcie, który znajduje się na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków, można poznać bogatą historię miejskiej spółki wodociągowej, sięgającą XIX w.

Kroniki wodociągów

Woda w gliwickich kranach pochodziła początkowo z ujęć triasowych, które odkryto przy okazji robót górniczych. Niestety, za sprawą licznych badań przeprowadzonych w XIX w. okazało się, że znaczna jej część nie nadaje się do spożycia. Rozpoczęto wtedy poszukiwanie innych źródeł, które zapewniłyby gliwiczanom wodę zdatną do spożycia. Odkryto takie w miejscowości Karchowice w gm. Zbrosławice, a następnie na terenie Szobiszowic oraz w kamieniołomach obok liii kolejowej w Łabędach, gdzie w latach 1938-1941 wybudowano wodociąg. System wodociągowy rozbudowano wkrótce o Stację Uzdatniania Wody Łabędy, dzięki której woda dostarczana mieszkańcom miasta była czysta i zdatna do spożycia. Do dzisiaj ujęcie wód głębinowych Gliwice ? Łabędy zapewnia wodę średnio lub wysoko mineralizowaną, dobrej oraz bardzo dobrej klasy jakości.

W związku z rozwojem przemysłu i wzrostem liczby ludności, koniecznością okazało się powsta...